17 Şubat 2012 Cuma

Şefaat (Aracılık) Şirk DEĞİLDİR.


Şefaat (Aracılık) Şirk DEĞİLDİR.

  Vehhabilerin etkisinde kalan bazı kimseler, (Dua ederken aracı kullanmayın, Resulullahın, evliyanın hürmetine demeyin, direktAllah’tan isteyin! Aracı kullanmak, Fatiha suresindeki (Yalnız benden isteyin) âyetine zıttır ve şirktir) diyorlar. Peygamberefendimizin hürmetine istemek neden şirk oluyor?

Hiçbir İslam âlimi,o şekilde dua etmenin şirk olduğunu bildirmemiş; aksine,caiz, hatta daha iyi olduğunu bildirmişlerdir. Abdülaziz-i Dehlevi hazretleri Fatiha suresinin tefsirinde buyuruyor ki:
"Birisinden yardım istenirken, yalnız Allahü teâlâya güvenilip, o kulun Allah’ın yardımına mazhar olduğu, Allahü teâlânın her şeyi sebeple yarattığı, onun dabir sebep olduğu düşünülürse caiz olur. Enbiya ve Evliya da, böyle düşünerek başkasından yardım istemiştir. Böyle yardım istemek, Allahü teâlâdan istemek olur." (Tahkik-ul-hakkıl-mübin)


Vehhabilerin tabiriyle, Peygamber efendimiz de aracı kullanmış ve aracı kullanılmasını tavsiye etmiştir. Gazalarda ve sıkıntılı anlarda da,muhacirlerin fakirleri hürmetine dua ederdi. Yani aracı kullanırdı.(Taberani,Ebu Nuaym)

Yine Resulullahın bir duası şu mealdedir:
(Ya Rabbi, senden isteyip de verdiğin zatların hatırı için, sendenistiyorum.) [İbni Mace]

Bir hadis-i şerif ‘te Mealen;
(Çölde yalnız kalan, bir şey kaybederse, “Ey Allah’ın kulları banayardım edin!” desin; [aracı kullansın] çünkü Allahü teâlânın, sizin göremediğiniz kulları vardır.) [Taberani]

Hazret-i Âdem, çok dua ettiyse de kabul olmadı. Aracı kullanarak, yani Peygamber efendimizi vesile ederek, Onun hürmeti için dua edince duası kabuloldu. Allahü Teâlâ, (Ya Âdem! Habibimin ismiyle her ne isteseydin kabulederdim, O olmasaydı seni yaratmazdım)buyurdu. (Beyheki)

Şefaat, aracılık demektir. Ahirette, Peygamberler, âlimler, şehitler ve dahaniceleri şefaat edeceklerdir. Günahkârlar şefaat isteyecek ve şefaatçiler[aracılar] tarafından kurtulacaktır. Bu husus, âyet-i kerime ve hadis-işeriflerle açıkça bildirilmiştir.

BUNA ŞİRK DİYEN KAFALARA  Sonsöz şu olsun ki;  Bizler asla Kabirden bir istek istemeyiz, dostlara gidip bunu siz yapın demeyiz. Ya ne deriz, ” Ya Rabbi bu dostun hatrı için ”deriz. Çünkü yaratıcı ancak Allah Tala ‘dır. Bu,  bukadar basit iken böyle yapanları şirkle itham eden cahil ve iftiracılara yazıklar olsun ki , Rasulullah efendimizin (s.a.v) hadis ve tatbiklerine bakacak olursak Efendimiz (s.a.v) dahi bunlara göre şirktedir..


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.